V prosinci 2024 byla vydána nová verze normy IFS logistic (IFS logistika), verze č.3. Přechodné období pro audity dle této verze bude od června do konce listopadu 2024.
Hlavní a klíčové změny se týkají jak požadavků, tak systému posouzení (tzv. protokolu auditu). Zde je nejvýznamnější změnou možnost certifikovat i některé jednoduché výrobní procesy jako například třídění ovoce a zeleniny nebo sekundární balení a označování (etiketování) již zabalených produktů;
Pokud jde o změny požadavků, tak mne zaujaly například následující novinky / změny / vyjasnění pravidel:
18.4.2023 byla vydána nová verze normy IFS FOOD, verze č.8. Přechodné období pro audity dle této verze bude od července do října 2023.
Hlavní a klíčové změny se týkají jak požadavků, tak systému posouzení (tzv. protokolu auditu). Opět došlo ke změně definice "B" odchylek, požadavky uvedené v doktríně se začlenily do normy samotné, atd.
Pokud jde o změny požadavků, tak mne zaujaly například následující návrhy:
Normu lze nalézt a stáhnout na domovské stránce IFS (IFS certification), zatím pouze v angličtině.
1.4.2023 byla vydána verze č.6 certifikačního schématu FSSC 22000.
Hlavní a klíčové změny:
18.4.2023 byly vydána nová verze normy IFS FOOD, verze č.8. Přechodné období pro audity dle této verze bude od července do října 2023.
Navrhované změny se týkají jak požadavků, tak systému posouzení (tzv. protokolu auditu). V něm opět dojde ke změně definice "B" odchylek, požadavky uvedené v doktríně se začlení do normy samotné, atd.
Pokud jde o změny požadavků, tak mne zaujaly například následující návrhy:
V tuto chvíli je možnost se k návrhům vyjadřovat. Po projednání výsledků ve výborech IFS naplánuje společnost IFS Management další kroky.
Očekávané vydání verze č.8 bylo z důvodu suspendace IFS ze strany GFSI posunuto. Očekáváme vydání nové verze v březnu nebo dubnu 2023 po ukončení suspendace.
Návrh IFS Food verze 8 (v současnosti pouze v angličtině) lze nalézt na domovské stránce IFS .
V srpnu 2022 byla oficiálně publikována nová verze č.9 normy BRC Food. Audity dle této verze budou povinné od 1.2.2023.
Norma obsahuje několik nových požadavků, u řady požadavků došlo ke zpřesnění, doplnění.
Mezi hlavní změny patří např.:
Dne 6.10.2020 byla oficiálně publikována nová verze č.7 normy IFS Food.
Větších změn doznal tzv. certifikační protokol auditu, naopak v oblasti požadavků se příliš změn neobjevilo.
Nejvýznamnější změny v protokolu (auditních postupech) jsou následující.
Nejvýznamnější změny v požadavcích jsou následující:
1.8.2018 byla vydána nová verze č.8 normy BRC (Global Standard Food). Audity, které budou probíhat od 1.2.2019, již musí být provedeny podle této verze.
Mezi hlavní změny je možné zařadit:
Nové požadavky plánování rozvoje a zlepšování kultury společnosti.
Změny v plánování interních auditů
Nová kapitola požadavků pro společnosti obchodující s jinými potravinami
Doplnění požadavků na CIP čištění
Nový požadavek na testování průběžných vah a on-line monitorovacích zařízení
Doplnění požadavků na kontrolu obalového materiálu
Nová kapitola požadavků pro výrobce PET FOOD
V listopadu 2017 byla publikována nová verze normy IFS č. 6.1, která vstoupí v platnost od 1. července 2018. Hlavní změnou je přidání tří nových požadavků, které se týkají falšování potravin a modifikace požadavku na řízení alergenů.
Vydání verze č.7 bylo již poněkolíkáté posunuto a nedojde k němu dříve než koncem roku 2019. Očekává se, že dojde k následujícím změnám:
1. Odpovědnost vrcholového vedení
- Vyšší zaměření na odpovědnost vrcholového vedení
- Posílení interní i externí komunikace v souvislosti s řízením změn a s požadavky zákazníků
- Odpovědnost za udržování platnosti certifikace se přesune na certifikovanou firmu
2. Systém řízení kvality a bezpečnosti potravin
- Zjednodušení požadavků na dokumentaci
- HACCP se více přiblíží dokumentu CODEX Alimentarius
- Zavedení programů nezbytných předpokladů a ovládacích opatření
4. Plánování a proces výroby
- Rozšíření požadavků na obalový materiál (aplikace požaadaavků již v rámci vývoje, ale také během dopravy a v samotném kroku balení)
5. Měření, analýzy, zlepšování
- Vyjasnění termínu nápravné opatření
6. Obrana potravin (Food defence)
- Zjednodušení požadavků, zaměření na operační řízení
Na konci roku 2016 byla vydána nová verze 4.1 certifikačního schématu pro bezpečnost potravin FSSC 22000.
Všechny certifikované závody musí být auditovány podle verze 4.1 od 1. ledna 2018.
Nejdůležitější změny se týkají následujících oblastí:
zavedení modulu provádění neohlášených auditů
zavedení kritických neshod
implementace požadavků na obranu závodu (Food defence)
implementace požadavků na prevenci před falšováním potravin
standardizování auditní zprávy
V únoru 2016 byl jako dovětek k normě IFS vydán dokument „Audit protocol for unannounced audit“ neboli "Postup pro provádění neohlášených auditů". Je doplňkem stávající normy IFS FOOD verze č.6 a je možno jej stáhnout na stránkách www.ifs-certification.com. Dokument popisuje pravidla pro provádění neohlášených auditů normy IFS FOOD.
Každá certifikovaná společnost má nyní 2 možnosti zvolit si tzv. model ohlášených certifikačních auditů nebo neohlášených certifikačních auditů. V případě zvolení neohlášených auditů bude audit bez ohlášení provedený v certifikačním okně [ -16 týdnů; + 2 týdny], od tzv. due date, tj. data, kdy byl proveden první certifikační audit. Postup bude stejný jako u ohlášených auditů. Neohlášené audity bude možno provádět od 1.10.2016, od toho data budou pozastaveny tzv., „Food check“ audity, což byl jakýsi předchůdce těchto auditů.
K neohlášeným auditům je nutno se přihlásit nejpozději 16 týdnů od tzv. „due date“ termínu! Přihlášku je nutno obnovovat každý rok, volbu možno provést i pro úplně první certifikační audit IFS.
Příklad výpočtu. 1 certifikační audit byl proveden 1.11.2014, due date tedy bude vždy 1.11. v příslušných letech. 2 audit (ohlášený) byl 25.10.2015, původní certifikační okno bylo 6.9.2015 až 15.11.2015. 3 audit (pokud bude neohlášený) musí proběhnout mezi 12.7.2016 a 15.11.2016.
Neohlášený audit musí být provedený v po sobě následujících dnech (není možná pauza mezi prvním a dalšími dny auditu). Auditovaná společnost má možnost si zvolit 10 pracovních dnů, kdy nechce, aby byl audit proveden (dovolená, zákaznický audit atd.). Těchto 10 dnů může být rozděleno do maximálně 3 období. A dále zvolí tzv. neoperační dobu, kdy není možno audit provést (kdy se nevyrábí).
Nutno uvést kontaktní osobu pro audit. Po příjezdu auditora a krátké revizi dokumentace se začíná auditem výroby, teprve poté následuje úvodní jednání s managementem společnosti. Pokud má auditovaná společnost v rámci rozsahu certifikace více skupin výrobků s rozdílnými HACCP koncepty a pokud během neohlášeného auditu nebude probíhat výroba některé ze skupin těchto výrobků, je nutno provést další rozšiřující audit, který už bude ohlášený.